Kozmetické služby

Kozmetika Danka Kruteková

Trnava, Nám. J. Herdu 1, budova Trnawer
1. poschodie č. dverí 101
Len na objednávku.


0903721702

Slovník pojmov v kozmetike

Absorpcia - pohltenie a vstrebávanie. V kozmetike označuje, ako ľahko sa prípravok absorbuje (vstrebáva) do pokožky.

Adstringentný - s týmto prídavným menom sa najčastejšie stretávate v starostlivosti o mastnú a problematickú pokožku, konkrétne v čistiacich prípravkoch. Adstringentné pleťové vody pomáhajú redukovať tvorbu kožného mazu a vyrovnávajú pH pleti po jej čistení. Zároveň efektívne sťahujú póry.

Age-minimizer - produkt, ktorý pomáha obmedzovať alebo minimalizovať známky starnutia, ako sú jemné vrásky, mdlé sfarbenie pleti alebo suchá pleť. Sú to vlastne všetky prípravky proti starnutiu.

Akné - chronické alebo občasné ochorenie kože spôsobené zápalom vo vývodoch mazových žliaz. Najčastejšie sa objavuje v puberte, ale v poslednej dobe nie je výnimkou ani v dospelom veku. Má rôzne formy: čierne bodky, biele pľuzgiere a začervenané škvrny, väčšinou na tvári, v dekolte a na chrbte.

Alergény - prípravky obsahujúce exogénne antigény, ktoré sú u niektorých jedincov schopné vyvolať patologickú imúnnu reakciu (alergiu).

Antibakteriálne - všetky prípravky a aktívne látky, ktoré ničia baktérie a mikróby a zabraňujú ich vzniku.

Antiseptický - prípravky znižujúce riziko infekcie, sepse a hniloby.

Atopická pleť - kožná porucha, ktorá sa prejavuje svrbením, odlupovaním začervenaním pokožky. Ide o najčastejšiu formu ekzému a postihuje okolo 10 až 20 percent populácie. Takto postihnutá pokožka by sa rozhodne nemala škrabať. Venujte jej ideálnu starostlivosť pomocou špeciálnych prípravkov!

Baktérie - jednobunečný organizmus, ktorý okrem DNA obsahuje aj organely, ktoré mu umožňujú život a rozmnožovanie. Baktérie môžu nášmu organizmu škodiť aj prospievať. Na pleti sa nachádza viac ako 800 typov baktérií a 100 typov kvasiniek a húb. Pre zdravý vzhľad pleti je nutné udržovať bakteriálnu flóru v rovnováhe.

Báza pod make-up - stále obľúbenejší kozmetický prípravok, ktorý je určený na použitie po aplikácii denného krému a pred nanesením make-upu. Dokonale pripraví pleť na make-up, zjednotí jej tón a vyhladí pokožku. Pre dokonalý výsledok vám stačí iba pár kvapiek.

Bronzer - typ pleťového alebo telového prípravku, ktorý je špeciálne zafarbený tak, aby dodával pokožke prirodzene bronzový vzhľad pripomínajúci opálenie.

Bunečná oxidácia – reakcia bunky s kyslíkom, obvykle vedúca k degradácii. Bunečná oxidácia voľnými radikálmi prispieva k starnutiu pokožky.

Celulitída – kozmetická vada spôsobená narušením alebo rednutím pojivového tkaniva pod povrchom kože v horných vrstvách tukového tkaniva. Výsledkom je uložený tuk, ktorý spôsobuje nerovný povrch kože, obvykle na stehnách a zadočku.

Dehydratácia pleti - vo väčšej či menšej miere postihuje väčšinou ženy. Ide o dôsledok nesprávnej starostlivosti, zlej životosprávy a nepriaznivých okolitých vplyvov. Problém riešia hydratačné krémy rozdelené podľa konkrétneho typu pleti.

Depigmentácia - nedostatok alebo strata melanínu (kožného pigmentu). Následkom je belavé sfarbenie kože. Depigmentácia môže byť získaná aj vrodená.

Depilácia - proces odstraňovania chĺpkov z povrchu pokožky. Asi najobľúbenejšou formou depilácie je holenie. V poslednej dobe vzrastá aj obľuba kozmetických depilačných prípravkov, ako sú rôzne krémy, peny a pasty. Tie priamo pôsobia na štruktúru chĺpku a narušujú ju, aby došlo k zlomeniu. Vzhľadom k tomu, že je pri depilácii odstránená iba časť chĺpku, ktorá je nad pokožkou, dorastá potom rýchlejšie a je nutné opakovať depiláciu častejšie ako epiláciu.

Dermatológia - kožné lekárstvo. Venuje sa nie len kože, ale aj jej derivátmi, ako sú vlasy, nechty a potné žľazy. Zároveň lieči kožné choroby.

Dermis - vrstva kože zložená zo spojivového tkaniva, ktorá chráni telo pred poškodením. Dermis obsahuje vlasové folikuly aj mazové a potné žľazy. Je pevne pripojená k pokožke (epidermis).

Detská pokožka - je oveľa tenšia a citlivejšia ako dospelá. Reaguje citlivejšie na rôzne vplyvy a je náchylnejšia k vysušovaniu. Z tohto dôvodu potrebuje špeciálnu starostlivosť, ktorá je určená iba pre deti.

Ekzém - neinfekčný zápal pokožky, ktorý sa na povrchu kože môže prejavovať v podobe mozoľov , mokvania, šupiniek a chrást. K liečbe sa používajú hlavne prípravky vo forme mastí a roztokov s obsahom kortikoidov.

Epidermis (pokožka) - najvrchnejšia vrstva kože, ktorá tvorí ochranný vodotesný obal tela. Neobsahuje žiadne cievy a je vyživovaná z dermisu.

Epilácia - proces odstránenia celého chĺpku, vrátane korienku. Metóda je síce efektívnejšia ako depilácia a zanechá pokožku hladkú niekedy až 6 týždňov, ale je časovo náročnejšia a zároveň bolestivejšia. K epilácii slúžia strojčeky, takzvané epilátory, vosky a pre menšie oblasti aj pinzety.

Firming - firmingové prípravky zlepšujú tón pleti a jej pružnosť a pomáhajú docieliť mladšieho vzhľadu pleti vďaka jej spevňovaniu.

Fluid - súhrnný názov pre tekutiny. Spoločnou vlastnosťou je teda tekutosť alebo neschopnosť udržať svoj stály tvar vďaka neustálemu pohybu častíc.

Fotostabilný - prípravky s týmto označením nestrácajú svoj ochranný filter ani po dlhodobom slnení. Majú celé hodiny rovnakú schopnosť pohlcovať UV žiarenie, bez toho aby došlo k rozpadnutiu filtra.

Glitter - produkt s obsahom látok, ktoré odrážajú svetlo a zanechávajú výsledný iskrivý vzhľad.

Gomáž - je to obľúbená kúpeľná procedúra, ktorá sa využíva v starostlivosti o telo a tvár. Hlavným účinkom je dokonalé odstránenie všetkých odumretých buniek a v tomto ohľade býva veľakrát účinnejšia ako peelingy. Mávajú konzistenciu krému alebo jemnej pasty a na pokožku sa nanášajú masírovaním končekami prstov. Po použití gomáže je pleť hladšia a jasnejšia.

Homeostáza - udržovanie rovnováhy medzi procesmi, ktoré prebiehajú v pleti. Je dôležitá pre zachovanie harmónie a stability v pokožke.

Hormón - ide o zlúčeninu vylučovanú priamo do krvného obehu. Hormóny riadia priebeh a vzájomnú koordináciu reakcií v organizme. Majú veľmi špecifický účinok a nemôžu byť preto nahradené inou látkou. Doba pôsobenia je veľmi rozmanitá, u niektorých trvá pár minút, u iných aj niekoľko týždňov.

Hyperpigmentácia - porucha tvorby alebo distribúcie pigmentu, pri ktorej dochádza k stmavnutiu kože. Veľkosť aj tvar postihnutej plochy sa môže výrazne líšiť. Tento jav môže byť vrodený aj získaný. Z príčin uvedieme vplyv UV žiarenia, hormonálne zmeny a niektoré kozmetické prípravky alebo lieky.

Hypoalergénny - výraz bol vytvorený špeciálne pre reklamu na kozmetický produkt, a to v roku 1953. Označuje prípravky, ktoré spôsobujú výrazne menej alergických reakcií ako ostatné – minimalizujú alergické reakcie.

Chemický peeling – proces odstraňovania horných vrstiev odumretej kože chemickými prípravkami. Exfoliácia podporuje obnovu kože vyhladzovaním vrások a vyrovnaním textúry kože.

Chloasma (chloazma) - forma hyperpigmentácie, ktorá je vyvolaná kombináciou UV žiarenia a hormonálnych výkyvov, najmä v tehotenstve a menej často počas užívania hormonálnej antikoncepcie. Obvykle ide o väčšiu žltohnedú škvrnu na tvári, vzniknutú nahromadením melanínu.

Kolagén - prirodzená súčasť pokožky. Je zodpovedný za pružnosť, pevnosť, správnu vlhkosť kože. Následkom starnutia kolagén sa z pleti stráca, čo je príčinou tvorby vrások. Látku je možné injekčne aplikovať do kože, napríklad do pier a do líc, a docieliť tak efektu plnosti a pevnosti.

Komedon (čierna bodka) - pór, ktorého ústie blokuje nahromadený maz a mŕtve kožné bunky. Otvorený komedon má čiernu farbu vďaka melanínu (kožnému pigmentu), ktorý oxidáciou tmavne.

Koncentrát – vysoko účinný prípravok s maximálnym obsahom aktívnych látok. Ide o prípravky, ktoré boli objemovo zredukované odstránením tekutiny a zostali iba látky potrebné k danému účinku.

Korektor (krycia tyčinka) - ide o prípravok zameraný na cielené zakrytie rôznych lokálnych nedokonalostí pleti, či už ide o akné alebo tmavé kruhy pod očami.

Kožný maz – olejnatá látka vytváraná mazovými žľazami v koži. Je tvorená predovšetkým tukom, keratínom a bunečným materiálom.

Kúra - sústavná liečba zameraná na konkrétny kozmetický problém.

Krycia schopnosť - miera, do akej dokáže prípravok prekryť prirodzený vzhľad pleti. Zároveň môže označovať mieru hustoty či nepriehľadnosti prípravku pri aplikácii na pleť alebo pery. Make-upy sa tak označujú od tých jemne krycích alebo tónovacích až po prípravky s dokonale krycou schopnostou.

Lifting - pojem z plastickej chirurgie sa rozšíril aj do kozmetických produktov. Liftingové krémy, séra a masky sa vyznačujú veľkým množstvom hodnotných olejov vo svojom zložení. Tým sú cielené na zrelú pleť, ktorú vypínajú a vyhladzujú na nej drobné vrásky.

Lufa (luffa) - rastlina, z ktorej sa po jej spracovaní šijú masážne a kozmetické žinky. Pestuje sa v tropických a subtropických krajinách. Lufa masážou z pokožky odstraňuje odumreté bunky a zanecháva ju hladkou, jemnou a dokonale prekrvenú.

Psoriáza - chronické kožné ochorenie charakterizované vyvýšenými a zapálenými plochami kože, obvykle pokrytými belavými alebo striebristými šupinkami. Najčastejšie sa objavuje vo veku medzi 10 a 30 r. Vyrážka napadá hlavne časti hlavy s vlasmi, lakte, kolená, bedrovú a sedaciu oblasť.

Lupiny - ich tvorba je spôsobená poruchou mazových žliaz v pokožke hlavy. Koža na hlave tvorí šupinky, ktoré môžu svrbieť a páliť.

Matný (zmatňujúci) - prípravky s týmto označením vytvárajú na pleti matný vzhľad pomocou aktívnych látok, ktoré regulujú tvorbu kožného mazu.

Mechanická exfoliácia – proces odstraňovania vrchnej vrstvy odumretých buniek kože mechanickým spôsobom – obrusovanie. Exfoliácia podporuje obnovu kože, vyhladzuje vrásky a štruktúru pokožky.

Melanín - farebná látka (pigment) obsiahnutá v koži, vlasoch a dúhovke oka. Jeho množstvo určuje sfarbenie danej časti tela. Množstvo melanínu v koži sa zvyšuje opaľovaním, pred ktorého účinkami chráni.

Mikrocirkulácia - spolu s napätím pokožky na povrchu je mikrocirkulácia hlavným faktorom, ktorý ovplyvňuje jas pokožky. Za jej zhoršenie je zodpovedný stres, vyčerpanosť a znečistené ovzdušie. Nedostatočnej mikrocirkulácii býva pripisovaný nevýrazný a unavený vzhľad pokožky, tmavé kruhy pod očami a zároveň aj vypadávanie vlasov. Preto sa dnes veľa kozmetických prípravkov zameriava na stimuláciu mikrocirkulácie.

Mikrodermabráza – technika čistenia pleti drobnými čiastočkami veľkosti zrniek jemného piesku, ktorá sa používa na odstraňovanie horných vrstiev odumretej kože buď chemicky alebo mechanicky, diamantovým prachom alebo kryštálmi oxidov hliníka. Obľúbená nechirurgická kozmetická procedúra, používaná plastickými chirurgmi pre zmiernenie tvárových vrások a zlepšenie vzhľadu starnúcej pleti. Výsledok pretrvá 3 – 6 týždňov a potom sa musí proces opakovať.

Mimické vrásky – dynamické vrásky, spôsobované sťahovaním svalov. Najčastejšie sa vyskytujú medzi obočím, cez čelo, na lícach pri vonkajších kútikoch očí, kde sa im hovorí vejáriky. Alternatívnou metódou odstraňovania mimických vrások je injekcia botoxu do špecifických svalov, ktorá na čas znižuje ich aktivitu a tým bráni vzniku vrások.

Nekomedogénny - toto označenie znamená, že prípravok neupcháva póry. Pojem komedogenicita sa vzťahuje k čiernym bodkám (komedonum) spôsobeným napríklad pleťovými krémami alebo niektorými ich zložkami. Upchávanie mazových žliaz spôsobuje aj nadmerná tvorba mazu.

Oftalmologicky testované - takto označené výrobky prešli náročným testovaním pod dohľadom očného lekára. Testom by mali prejsť všetky prípravky, ktoré prídu do styku s očným okolím, napríklad očné krémy, ale aj dekoratívna kozmetika na oči.

Parafín - špeciálny vosk získaný z ropy a obohatený o vitamín E. Vyniká svojou schopnosťou zadržovať teplo. Parafín prehrieva, uvoľňuje, zvyšuje krvný obeh a otvára póry. Má všeobecne prospešné efekty na kožu. Prekrvuje pokožku a výrazne pôsobí proti tvorbe vrások.

Parfumácia - dodávanie vône do prípravku.

Peeling - kozmetická metóda, ktorá pleť zbavuje odumretých buniek aj nečistôt a umožňuje jej tak lepšie dýchať. Anglický názov peeling v slovenčine znamená doslova odlupovanie – toho, čo už by na pleti nemalo byť. Peeling sa podľa určenia používa na tvár a ostatné časti tela.

pH pleti (kyslosť) - označuje zastúpenie vodíkových iontov a slúži k meraniu kyslosti kozmetických prípravkov a kože. Čím je hodnota pH kože vyššia, tým je pokožka náchylnejšia k infekciám a prítomnosti baktérií. Hodnota pH ľudskej pokožky sa pohybuje medzi 4,5 až 6, väčšinou je to 5,5. Kyslosť kozmetických prípravkov by sa mala pohybovať v rovnakom rozpätí.

Phytokozmetika - kozmetika s rastlinnými výťažkami.

Pigment - farebná látka, ktorá určuje farbu ľudskej pokožky, vlasov a očnej dúhovky. Asi najvýznamnejším pigmentom je melanín.

Pigmentácia - tmavšie škvrny, ktoré najčastejšie vznikajú vplyvom slnečného žiarenia na koži na nekrytých častiach tela (ruky, tvár, dekolt) alebo ako pozápalové zmeny, eventuálne kombináciou oboch faktorov. Dôležitú rolu hrá genetická dispozícia, niektoré vnútorné ochorenia a užívané lieky napr. hormonálna antikoncepcia alebo potraviny a kozmetika.

Póry - malý vývod mazových žliaz v koži. Zväčšovanie pórov je dané predovšetkým genetickou výbavou a vekom. Keď sa póry pravidelne nečistia vhodnými kozmetickými prípravkami, hrozí riziko ich upchania a vzniku akné.

Resilienc (odolnosť) – v súvislosti s pleťou ide o schopnosť kože obnovovať sa aj napriek starnutiu a opotrebovaniu. Môže tiež znamenať flexibilitu alebo elasticitu kože.

Retexturizácia – proces mechanickej alebo chemickej exfoliazície (vyrovnanie a vyhladenie povrchu) nerovnomernej a drsnej kože. Výsledkom je dosiahnutie hladkej, rovnej a hebkej kože.

Rozšírené žilky (rosacea) - kožné ochorenie, ktoré je častejšie diagnostikované ženám, avšak mužom sa niekedy prejavuje výraznejšie. Prvé príznaky sa väčšinou objavujú už po tridsiatke. Rosacea sa prejavuje sčervenaním kože tváre, akné a rozšírenými žilkami. Začervenanie máva typický motýľovitý tvar.

Sérum - kozmetický prípravok s vyšším obsahom aktívnych látok, ktorý je určený pre cielenú a efektívnu starostlivosť nielen o pleť, ale aj o vlasy.

Silikón – jedinečné kvapalinové vlastnosti dodávajú silikónu klzkosť a v rôznych formách môže na koži pôsobiť ako hodváb. Zmäkčuje pleť a má schopnosť viazať vodu, ktorá zostane v koži aj po hydratácii.

Zloženie kozmetických produktov - jedinečné zloženia kozmetických prípravkov sú výsledkom dlhodobých výskumov daných značiek. Pre účinnosť prípravkov sú najdôležitejšie vhodne vybrané aktívne látky.

SPF – faktor ochrany proti slnku (Sun Protection Factor) je celosvetový bodovací systém pre meranie množstva ochrany, ktorú poskytujú opaľovacie krémy. Označuje, ako dlho môže človek zostať na slnku, keď používa opaľovací krém, bez toho aby sa spálil. SPF obvykle umožňuje zostať na slnku 10-krát dlhšie. Napr. keď sa človek obvykle spáli po 10 minútach na slnku, môže s ochranným faktorom SPF 15 zostať na slnku až 150 minút (10 x 15 = 150). SPF nemá lineárnu stupnicu, preto krémy s ochranným faktorom vyšším ako 30 neposkytujú viac ochrany ako SPF 30.

Strie - drobné jazvičky v koži, vznikajú narušením elastických vlákien pod povrchom kože. Objavujú sa v dobe, keď je koža rýchle roztiahnutá napríklad v tehotenstve alebo pri náhlom pribratí na váhe. Strie sa najčastejšie tvoria na bruchu, bokoch, stehnách a zadku, niekedy aj na prsiach.

Stylingové prípravky - sú určené pre finálnu úpravu vlasov. Patria sem laky na vlasy, peny a penové tužidlá, krémy na vlasy, vlasové spreje a ďalšie. Pre krátke vlasy sú najvhodnejšie vosky, gély, pasty a podobné prípravky.

T-zóna - oblasť vedúca stredom čela a pozdĺž nosa až k brade. V týchto miestach sa nachádza väčšina mazových žliaz na tvári, preto sa tu tvorí najviac kožného mazu. T-zóna je asi najviac náchylná oblasť na tvorbu akné.

Textúra – charakteristický vzhľad povrchu na dotyk. V prípade kože popisuje, či je koža drsná, hladká, tenká, silná, zjazvená a pod.

Tonikum (pleťová voda) - prostriedok, ktorý sa používa po odlíčení pleti. Zbavuje pleť mastnoty a pomáha udržovať jej prirodzené pH, čím ju chráni pred baktériami.

UVA – typ ultrafialového žiarenia, ktorého zdrojom je slnko. Všeobecne sa považuje za menej škodlivé ako UVB žiarenie. Asi 99 % UV žiarenia, ktoré dopadne na zemský povrch je zo spektrálnej oblasti UVA. Nebolo dokázané, že je UVA žiarenie zhubné pre živé organizmy. Ale je nutné upozorniť, že UVA žiarenie (mimochodom hlavná vlnová dĺžka v soláriách) urýchľuje proces starnutia kože.

UVB - ďalší typ ultrafialového žiarenia. Väčšina je absorbované v ozónovej vrstve. Pôsobením UVB žiarenia koža tiež predčasne starne, toto starnutie je však výrazne pomalšie ako pri vystavovaní kože žiareniu typu UVA. UVB žiarenie má najväčší potenciál spôsobovať spálenie na slnku, preto prakticky všetky opaľovacie krémy obsahujú látky pohlcujúce alebo odrážajúce UVB. UVB je zhubné pre živé organizmy a je to najvýznamnejší faktor pre vznik malígneho melanómu. Jeho energia je schopná rozkladať alebo narušovať bielkoviny a iné životne dôležité organické zlúčeniny s vážnymi následkami pre metabolizmus alebo (keď je zasiahnutá DNA) aj vznik rakoviny. Preniká tiež vodou, ale len do hĺbky niekoľkých metrov. Pred oboma typmi žiarenia vás ochránia spoľahlivé opaľovacie prípravky.

Voľné radikály – molekuly alebo ionty nepárových elektrónov, ktoré sú vysoko reaktívne a môžu oxidovať iné molekuly. Tieto oxidanty môžu spôsobiť poškodenie a starnutie buniek. Voľné radikály sa v tele vyskytujú ako produkty oxidácie, metabolizmu a zápalov. Znečistenie životného prostredia má tiež vplyv na tvorbu voľných radikálov. Vedci sa domnievajú, že proti negatívnym účinkom voľných radikálov pôsobia antioxidanty.

Vrásky - vznikajú, nielen na koži tváre, postupne s pribúdajúcim vekom. Je to dané genetickým vybavením nášho tela. Spolu s genetikou na pleť pôsobia aj vonkajšie vplyvy, ktoré starnutie urýchľujú. Medzi najvýznamnejšie patria slnečné žiarenie, smog, stres, fajčenie, drastické diéty a nevhodná starostlivosť o pleť.

Vred - kožný defekt prenikajúci hlboko pod epidermálnu membránu, ktorý sa šíri do dermis a podkožia. Vredy môžu byť spôsobené rôznymi ochoreniami.

Žmolky (clumps) - nadmerná alebo nerovnomerná aplikácia maskary vedie k tomu, že riasy vyzerajú zlepené, ťažké a nerovnomerné.